1. Yasalar Karmaşıktır ve Bu Durum Sizi Çok Zor Durumlara Sokabilir.
Eğer bir avukat veya bir hukuk adamı değilseniz, tüm yasaları takip etmek, yeniliklerden haberdar olmak ve mevcut içtihat ve mevzuatları bilmeniz çok olası değildir. Yasaları bilseniz dahi onları tarafsızca kullanabileceğiniz ve iyi şekilde yorumlayacağınız anlamına gelmez. İyi avukatlar dahi kendi özel dosyalarına pek fazla karışmak istemezler ve işi takip etmesi için güvendikleri bir avukat ile çalışırlar. Tarafsız bakış açısı ile çözüme ulaşmak pek kolay bir durum değildir. Bunun yanı sıra yasaya aykırı olarak yapacağınız küçük bir hata başınızı çok ağrıtabilir. Örneğin hatalı olarak düzenlediğiniz bir iş sözleşmesi sonrasında mantık olarak sizce haklı olsanız dahi yasalar önünde haksız gözükebilirsiniz.


2. Avukat Tutmamanız Size Daha Pahalıya Mal Olabilir
 Avukat tutmamanız halinde hukuki riskiniz bir üst seviyeye çıkacaktır. Bu noktada kaybetme ihtimaliniz yükselecektir. Davanın türüne göre değişim gösterebilir ama kaybettiğiniz davalar sizi daha büyük sıkıntıların içine sokabilir.Davanızı bizzat takip etmek istiyorsanız, öncelikle usul hukukuna hakim olmanız gerekir. Usulü bilmeyen, esasa mahkum olur derler. Hukukçuların yıllarını verip öğrenmek için uğraştıkları usul hukukunu, ihtiyaç duyduğunuzda açıp okuyarak anlayabileceğini düşünenlere, bu işin düşündükleri kadar kolay olmadığını ifade etmek isteriz.Avukat tutmayıp davasını bizzat yürütmeye çalışan birinin durumunu, iddialı bir müsabakaya çıkması gereken ancak kendi yerine uygun bir ücret karşılığı dilediği kişiyi seçme hakkı olan birinin, bu hakkını kullanmayıp, müsabakaya bizzat çıkmak istemesine benzetmek mümkündür. Bunun bir boks müsabakası olduğunu ve karşı tarafın, bu hakkını profesyonel bir boksör tutarak kullandığını varsayarak, maça bizzat çıkarsanız, sağlam bir dayak yer oturursunuz.


3. Doküman ve Evrakları Usulüne Uygun Hazırlamadığınızda Kazanan Değil Kaybeden Taraf Olursunuz.
 Çoğu hukuki işleminizi bir avukat yardımı olmaksızın sizler de kendiniz çözümleyebilirsiniz. Ancak bir avukat yardımı ile hazırlayacağınız doküman ya da evrak ortaya çıkabilecek hukuki riski neredeyse sıfırlayacaktır. İş sözleşmelerinden, önemli dilekçelere bir çok konuda bir avukat yardımı almanız, hukuki açıdan sorunsuz evraklar hazırlamanızı sağlayacaktır. Dava dilekçesi hazırlamak, öyle düşünüldüğü kadar kolay değildir. Hukuk fakültelerinde bazı sınavlarda kanun açmak dahi serbesttir. Bunun nedeni, hukuki ihtilafa çözüm bulabilmek için kanuna bakmanın bazen yeterli olmamasıdır. “Olayı anlatır, delillerimi de eklerim. Nasıl olsa haklıyım. Hakim de bunu farkeder zaten” diyerek dava açılmaz. Kimileri, “internetten örnek dilekçe bulurum. forumlardan benzer ihtilaflar yaşayanların yorumlarını okurum, örnek dilekçeyi kendi olayıma uyarladım mı tamamdır” demekte ve avukat tutmaktan imtina etmektedir. Oysa internette, öyle büyük bir bilgi kirliliği mevcuttur ki, konuya vakıf olmayan birinin bunu anlaması kesinlikle mümkün değildir. Evrakların hazırlanması bir hukuki işlemin başlatılmasında da büyük bir zaman ve önem arz eder. Hem zamandan tasarruf etmek, hem de sağlıklı bir evrak hazırlamak için bir avukata danışmanızda fayda olacaktır.